Judicial Officers (District)

Page Type

SH. DOLE RAM THAKUR (DISTRICT & SESSIONS                              JUDGE, UNA

 

 Born on 25-03-1963 at village Bachoot, Tehsil Banjar, District Kullu,H.P., Did B.Sc. (Non Medical) from Govt. Degree College Kullu in the year 1984 and also passed out LLB 3 years course from Himachal Pradesh University, Shimla in the year 1989. Practised  in Civil Criminal and revenue matters in District Court at Shimla and Kullu for 6 years. Appointed as Sub Judge/Civil Judge (Jr. Division)in the year 1996 and remained posted in Court No. 4 and 3 at Shimla, Baijnath in District Kangra and Dalhouse in District Chamba up to 2006. W.e.f. 2006 to 2009 remained posted as Civil Judge (Senior Division) -cum- ACJM Sarkaghat, District Mandi, H.P. In the month of October, 2009 was posted as Chief Judicial magistrate, Kinnaur at Rekong-Peo and joined as Chief Judicial Magistrate, Mandi, H.P. On 21.07.2010. Promoted and appointed as Presiding Officer, Fast Track Court (Addl. District and Sessions Judge), Kangra at Dharamshala and joined the same post on 19.06.2012 and remained posted there upto 23.04.2014. Joined on 25.04.2014 as Additional District and Sessions Judge, Court No II, Mandi   and remained posted till 17.12.2015. Thereafter remained posted as Additional District & Sessions Judge Court No-I, Mandi w.e.f 18.12.2015 to 03.02.2016.  Promoted as District & Sessions Judge and posted as first Chairman H.P Waqf Tribunal at Dharamshala w.e.f 04.02.2016 to 29.08.2016. On transfer assumed the charge of District and Sessions Judge Una on 01.09.2016.

  ADDL. DISTRICT & SESSIONS JUDGE-I, UNA (HP)

                                                            VACANT                                               

   

SH. AMAN SOOD, ADDL DISTRICT & SESSIONS JUDGE-II, UNA H.P.

 

                                             

Name                :   Sh. Aman Sood

Parents Name   :   Sh. Ved Parkash Sood & Late Smt. Indu Sood.

Qualification     :   B.Sc., LL.B.

Date of Birth     :   30.03.1970

Experience:       :  Joined bar in the year 1992 and then joined Judicial                                 Services in the Year 1999.

E-mail Id:          :   amansood@indianjudiciary.gov.in  

 

 

MS. SAPNA PANDEY CIVIL JUDGE(SR. DIV.)-CUM-            CHIEF JUDICIAL MAGISTRATE UNA (HP)