Judicial Officers(District)

Page Type

SH. YOGESH JASWAL, DISTRICT AND SESSIONS JUDGE, CHAMBA

 Born on March 2, 1967 at village Ambota, Tehsil Amb, District Una, H.P. Received education at Shimla. Did LL.B from Himachal Pradesh University, Shimla in the year 1991 and got enrolled as member of Bar Council of Himachal Pradesh in the year 1991/1992. Practiced in Civil and Criminal as well as Revenue Courts at Shimla. After being selected in H.P. Judicial Services had joined as Sub-Judge-cum-Judicial Magistrate, Court No.2 , Hamirpur on 08-07-1996, district Hamirpur, and thereafter remained posted as such at Rohru and Palampur . Was promoted as Civil Judge (Senior Division) in the month of October, 2004 and thereafter in the month of January, 2005 as Addl. Chief Judicial Magistrate. Was posted as Civil Judge (Senior Division)-cum-Addl.Chief Judicial Magistrate, Kasauli, District Solan.Became Chief Judicial Magistrate, Lahaul and Spiti and joined at Kullu on 21-5-2010. Had severed as Civil Judge (Senior Division)-cum-Chief Judicial Magistrate, Kullu, till 31.01.2013. Was promoted to H.P. Higher Judicial Service in January,2013 and remained posted as Presiding Officer (Additional District and Sessions Judge) Fast Track Court Shimla up to 30.04.2013. Was inducted as Additional District and Sessions Judge on adhoc basis from 31.04.2013 and was inducted in regular cadre of Additional District and Sessions Judge, from November, 2013. On transfer joined as Additional District and Sessions Judge, Ghumarwin w.e.f. 20.05.2013. Thereafter, promoted as District and Sessions Judge and joined at Civil and Sessions Division Kinnaur at Rampur Bushahr on 12-05-2016.Transferred from Rampur Bushahr on 26.10.2016 and joined as such in Civil and Sessions Division Chamba on 12-11-2016.

SH. PARAS DOGER, ADDITIONAL DISTRICT AND SESSIONS JUDGE, CHAMBA

Born on 19th June, 1977 at District Mandi (H.P.). Father late Sh. J. C. Sood was also Judicial Officer and retired as Addl. District & Sessions Judge. Did my matriculation from Kangra in the year 1992, graduation from Govt. College Dharamshala in the year 1997 and LLB from Symbiosis Law College, Pune, Maharashtra in the year 2000 and started practice in District Court and Hon'ble High Court at Shimla in Civil, Criminal and Writ Matters. After passing the competitive examination for the post of Addl. District & Sessions Judge in the year 2015 appointed as such and posted at Chamba on Ist appointment. Assumed the charge of the post of Addl. District & Sessions Judge, Chamba on 5th August, 2015.

SH. RAJINDER KUMAR  CHIEF JUDICIAL MAGISTRATE, CHAMBA

Born on 20-09-1974 at Sundar Nagar ,District Mandi. Did Matriculation and Plus two from Government Senior Secondary School Talai, District Bilaspur, Passed LLB from HP University Shimla in June ,1999. Did one year PGDCA Diploma in computer. Remained posted at  Rohru, Badsar, Mandi, Palalmpur, and presently posted at Chamba, as Civil Judge (Sr.Divn)-cum-Chief Judicial Magistrate Chamba District Chamba H.P.

 

SH. NITIN MITTAL, SECRETARY, DISTRICT LEGAL SERVICE AUTHORITY, CHAMBA

Born on 3rd October, 1981 at Delhi. Did B.Com.(Hon's) from Ramjas College of University of Delhi and graduated in Law from Delhi University in 2005. Practiced in Tis Hajari, Rohini, Karkarduma and Patiala House District Courts as well as High Court of Delhi till November, 2007 when appointed as Assistant District Attorney at Land Accusation Office, Gurgaon. Got selected in Himachal Judicial Services and joined the services on 21 January, 2008. After completing induction training at Shimla, got posted as Civil Judge (Jr.Divn.)-cum- Judicial Magistrate at Solan and worked there w.e.f. 14.05.2008 to 17.07.2010. Thereafter , remained posted as Civil Judge (Jr.Divn.)-cum-Judicial Magistrate 1st Class at Sundernagar Chopal and Chamba, w.e.f. 27.07.2010 to 31.12.2012, 11.01.2013 to 27.09.2014 and 01-10-2014 to 12-01-2016 respectively and presently posted as Secretary, District Legal Service Authority, Chamba on 13-01-2016 upon promotion as Civil Judge(Sr.Divn.)-cum-ACJM and consequent transfer to the present post.

SH. EKANSH KAPIL, CIVIL JUDGE (JR. DIVN.) - CUM - JMIC, CHAMBA

Born on the 7th of February 1988 in the town of Mandi, Himachal Pradesh to Mr. Rakesh Kumar and Mrs. Padma Sharma. I matriculated from Shimla Public School, Shimla in the year 2003. I completed Senior Secondary in humanities from St. Thomas School, Shimla in the year 2005. I cleared the entrance examination to pursue 5 years integrated course of B.A.LL.B. (Hons.) from H.P. University Institute of Legal Studies (UILS) in the year 2005 and completed my degree in the year 2010. Thereafter,  I got admission to Post Graduation Degree Programme in Business Laws (MBL) from National Law School of India University, Bangalore (DED) in the year 2010 and completed my post graduation in 2012.

 I qualified the Himachal Pradesh Judicial Services examination in the year 2015. I underwent induction training at Himachal Pradesh Judicial Academy from 24th July 2015 to 18th January 2016 and then got posted as Civil Judge (Jr. Div.)-cum-JM at Chamba, Himachal Pradesh and assumed charge on 21st January 2016.

Front Page: 
No
Set Order: 
3